بررسی باغ هشت بهشت پاورپوینت

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن بررسی باغ هشت بهشت پاورپوینت :

پاورپوینت باغ هشت بهشت
 
 
 
بخشی از مطالب:
 
 
کاخ هشت‌بهشت یک کاخ تاریخی در شهر اصفهان است که در دوران صفویان و در سال 1080 قمری ساخته شده‌است. ساختمان این کاخ در دو طبقه در میان باغی بزرگ بنا شده‌است.
 
سبک معماری این بنا به شیوه اصفهانی است.
توضیحات مختصری از این فایل؛
 
و عکس های مربوطه داخل فایل؛
 
تاریخچه هشت بهشت
 
عمارت تاریخی (هشت‏ بهشت) نمونه‏ ای از کاخهای محل سکونت آخرین سلاطین دوره صفویه است که در دوره شاه سلیمان در سال 1080 هجری بنا شده است. کاشی‌ کاری هایی‌ که‌ انواع‌ حیوانات‌ پرنده‌, درنده‌ و خزنده‌ برروی‌ آن‌ نقش‌ بسته‌, از آثار این‌ کاخ‌ بشمار می‌آیند . از باغ وسیع (هشت ‏بهشت) مقدار زیادی باقی نمانده ولی قصر تاریخی آن هنوز اثر ارزنده و جالبی است که پس از انقلاب پارکی در اطراف آن ساخته شده است.
 
این کاخ که در هنگام سلطنت شاه سلیمان صفوی بنا شده از بهترین کاخهائی است که در روزگار صفویه ساخته شده و چون کیفیت ساختمان و وضع بنا در اثر مسرور زمان تغییر کرده ناچار برای امکان بیان وضع آن در زمان های مختلف باید نوشته‏ های کسانی را که در زمان های گوناگون کاخ را مشاهده و از وضع آن آگاهی کامل داشته‏ اند از نظر اهل تحقیق گذرانیداز کسانی که مکرر در این کاخ رفته و به اوضاع آن آشنائی کامل حاصل کرده و شاردن فرانسوی است که در سفرنامه خود بطور مشبع شرح اوضاع کاخ را نوشته است و قسمتی از ترجمه نوشته او را ذیلا مینویسیم. من قول داده ‏ام که در طی توصیف باغهای اطراف خیابان زیبای اصفهان شرح یکی از تالارهای یکی از باغها را بنام باغ بلبل بدهم ای تالار را عمارت هشت بهشت می نمامند. تمام سقف های آن موزائیک بسیار عالی است دیوارها و جرزها دو طبقه و دالانها و غلام گردشهائی در اطراف آنها است. در این دالان ها صدها مکان است که دلکشترین و فرح انگیزترین نقاط دنیا محسوب میگردد و هر یک بوسیله منفذی که بدان نور میتابد روشن میشود این روشنائی متناسب با تفریحاتی است که این مکان ویژه آنها ساخته شده است.
هیچ یک از این نقاط از حیث شکل و ساختمان و تزیینات به دیگری شبیه نیست در هر جائی چیز تازه و گوناگون است چنانکه در بعضی از بخاری های متنوع و در برخی حوض‏ ها و فواره‏ ها است که از لوله هائی که در داخل دیوارها میباشد آب می گردند این تالار عجیب در حقیقت لابیرنتی است زیرا انسان در قسمت فوقانی هر جا کم میشود و پله‏ ها چنان مخفی است که بآسانی پیدا نمیشوند. قسمت پایین تا ده پا از سطح زمین از سنگ یشم و نرده‏ها از چوب زرنگار, و قاب‏ها چهارچوبها از نقره و جامها از بلور و آلتها از شیشه‏ های رنگارنگ ظریف ساخته شده است


لینک کمکی